page contents
CryptoTab Bitcoin Kanga kantor giełda 2
Udostępnij

Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA) ma na celu przekształcenie krajobrazu krypto w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z wprowadzeniem MiCA ustanawiane są ujednolicone ramy regulacyjne dla kryptoaktywów, promujące innowacyjność przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony konsumentów, integralności rynku i stabilności finansowej. 

W miarę jak MiCA stopniowo wchodzi w życie , jej główne cele obejmują:

1) zastąpienie rozproszonych przepisów w państwach członkowskich UE jednymi ujednoliconymi i kompleksowymi ramami,

2) ustanowienie jaśniejszych zasad dla dostawców usług i emitentów kryptoaktywów oraz

3) zapewnienie większej pewności w regulacjach dotyczących kryptoaktywów nieobjętych obowiązującymi przepisami finansowymi.

Wpływ MiCA na stablecoiny*

30 czerwca 2024 r. weszły w życie tytuły III i IV MiCA , które regulują reżim stablecoinów. Funkcjonalnie te ramy regulacyjne klasyfikują stablecoiny na tokeny pieniądza elektronicznego (EMT) i tokeny powiązane z aktywami (ART). MiCA nakazuje, aby emitenci stablecoinów spełniali określone kryteria, aby działać w EOG.

  • Tokeny pieniądza elektronicznego (EMT): EMT obejmują stablecoiny, takie jak USDT Tether i USDC Circle, których wartość opiera się na jednej oficjalnej walucie. Wydawcy EMT muszą uzyskać autoryzację jako instytucje kredytowe lub instytucje pieniądza elektronicznego (EMI) zgodnie z obowiązującymi przepisami UE.
  • Tokeny referencyjne aktywów (ART): ART są zaprojektowane tak, aby mieć stabilną wartość poprzez odwoływanie się do innej wartości, prawa lub kombinacji wielu wartości, takich jak oficjalne waluty, towary i/lub inne kryptoaktywa. Znanymi przykładami są XAUt, PAXG i inne Tether. Emitenci ART muszą utrzymywać rezerwę aktywów zabezpieczających i uzyskać zgodę odpowiednich organów, zapewniając solidną ochronę przed ryzykiem rynkowym i walutowym.
  • MiCA wprowadza limit na stablecoiny, które nie są powiązane z oficjalną walutą UE, gdy są używane jako środek wymiany. Limity są ustalone na 1 milion transakcji dziennie i 200 milionów EUR wolumenu obrotu dziennie.

Mimo że branża kryptowalut będzie musiała zmierzyć się ze znacznymi zmianami związanymi z wdrożeniem MiCA, uznani emitenci już podejmują kroki w celu dostosowania się do tych środków.

W Nexo są oddani utrzymywaniu najwyższych standardów zgodności i przejrzystości. Wszelkie aktualizacje ofert będą przekazywane użytkownikom z wyprzedzeniem, odzwierciedlając zaangażowanie w informowanie Cię i zapewnianie bezpieczeństwa Twoich zasobów kryptowalutowych.

*ART i EMT są w tym wpisie na blogu określane zbiorczo mianem „stablecoinów”, ponieważ obie mają na celu utrzymanie stabilnej wartości poprzez powiązanie ich z oficjalną walutą, aktywem, prawem lub kombinacją tych elementów.

MiCA poza stablecoinami

MiCA jest o wiele bardziej rozbudowana niż tylko regulacja stablecoinów, a dalsze przepisy będą stopniowo wchodzić w życie 30 grudnia 2024 r. Ramy te będą również nakazywać ścisłe standardy zgodności i przedumowne ujawnianie ryzyka związanego z kryptoaktywami oraz środki ochrony inwestorów przed oszustwami i przestępstwami finansowymi. Obejmują one ujawnianie informacji poufnych i ścisłe obowiązki operacyjne w celu zapobiegania nadużyciom na rynku i utrzymywania uczciwego środowiska rynkowego.

MiCA zapewnia również zgodność dostawców usług kryptoaktywów i emitentów kryptoaktywów z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CTF) zgodnie z dyrektywą UE w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD), która będzie działać w powiązaniu z rozporządzeniem w sprawie transferu środków (TFR) wprowadzającym tzw. „zasadę podróżowania” Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

Nexo postrzega MiCA jako pozytywny krok w kierunku większej przejrzystości regulacyjnej i bezpieczeństwa w branży kryptowalut. Opracowują ogólnoeuropejską holistyczną strategię, aby dostosować się do wymogów MiCA. Przestrzegają również zrównoważonego modelu biznesowego Nexo, który obejmuje surowe wymogi dotyczące zabezpieczeń, automatyzację, proaktywne rozmowy z regulatorami na całym świecie, ostrożne zarządzanie ryzykiem oraz rygorystyczne kontrole KYC i AML na platformie od samego początku istnienia firmy w 2018 r.

W ten sposób chcą zapewnić zgodność działalności z nowymi ramami regulacyjnymi, przyczyniając się w ten sposób do zrównoważonego wzrostu i innowacyjności rynku kryptowalut.

Co przyniesie przyszłość

Wdrożenie MiCA skłoniło różne giełdy kryptowalut i emitentów do dostosowania swoich strategii. Podczas gdy zmiany mogą być zniechęcające, oczekuje się, że MiCA zwiększy wiarygodność branży, przyciągając inwestorów instytucjonalnych dzięki jasności przepisów. MiCA oferuje możliwości stabilności, bezpieczeństwa i wzrostu, a Nexo zobowiązuje się do odpowiedzialnego poruszania się po tych zmianach, zapewniając klientom bezpieczne, innowacyjne i jasno komunikowane doświadczenie kryptowalutowe.

 

Miłego tyczenia i pozytywnych wrażeń z korzystania z portfela NEXO!

Jeśli szukasz ogólnych informacji na temat kryptowaluty, wiadomości kryptograficznych, wskazówek, przewodników, strategii, fintech, nowych technologii, przestrzeni handlowej, inwestycji w krypto i wielu innych? CryptoMining.com.pl to miejsce, do którego należy się wracać. Odwiedzaj naszą stronę oraz nasze media społecznościowe, również zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli wspólnie wywierać wpływ na rozwijającą się technologie blockchain.


Bądź na bieżąco!  ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTER’A

Norbert

Wasza ocena
[GŁOSÓW: 0 OCENA: 0]

Udostępnij
Napisz do Nas
KURS CRYPTO